nevs

powolne przygotowania

Jako, że w lutym, prawie na moje urodziny, szykuje mi się wystawa malarstwa we Wrocławiu, pomyślałem sobie, że może warto byłoby ją połączyć z rysunkiem. Mielibyśmy dwa spojrzenia na ten sam temat: plama i kreska.
Tak się składa, że do niektórych swoich prac mam już rysunki i ten pomysł przyszedł mi do głowy właśnie patrząc na jeden z nich (ten do pracy zawieszenie). Staram się raczej nie malować niczego specjalnie z myślą o wystawie. Jeśli już jakaś jest moim udziałem to biorą w niej udział w większości prace, które już mam i raczej mają już swój kierunek jeśli chodzi o nazywanie.
Tym razem pozostaje dorobić kilka rysunków do prac, które wejdą w skład ekspozycji. Poniżej kilka z tych, które powstały niedawno oraz wizualizacja sposobu prezentacji.

od-ludzie - Piotr Smogór
Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

body_7 jednak zmiana

Może drobna ale dla mnie bardzo znacząca zmiana w body_7, czerwień ściekającą z sutka zbyt kojarzyła się z pietą, wolałbym aby był to bardziej świecki klimat, kojarzący się z kontuzją, chorobą, szpitalem, ranami wypadkowymi.
Teraz kompozycja jest bardziej spokojna i symboliczna.
Podczas ostatniego weekendu zrobiłem dwie miniatury malunkowe. Malowałem z tego co miałem akurat pod ręką a nie było tego wiele, kilka gazet ilustrowanych, żółty i czerwony akryl, biała emulsja, kończący się już mazak. Zamieszczam pod spodem.
W kontynuacji serii body zostały mi jeszcze numery: 8,9,10 i na razie chyba ją zakończę. Numer 8 i 9 widzę już w wyobraźni, 10 pozostaje jeszcze zagadką.

body_7 - Piotr Smogór
Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

rysunki i zdjęcia z Porto

... wkrótce kilka zdjęć i rysunków z niedawnego pobytu w Porto. Muszę je tylko trochę uporządkować.;-)

Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

body_7 schnie

Praca body_7 wymagała tylko kilku pociągnięć. Kolejna - czyli body_8 - będzie przemalówką miniatury akrylem pod tytułem korpus. Załączam podgląd.

body_7 - Piotr Smogór
Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

body_7

Obiecałem kolejna dwie odsłony z serii body. Numer 7 właśnie się maluje. Prawie skończony lecz musi poczekać do mojego powrotu z Porto, gdzie planuję małą wyklejankę uliczną prac z serii body.

body_7 - Piotr Smogór
Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

Nysa Kłodzka na płótnie

Rzadko maluję akrylem na płótnie, technika dosyć tępa jak dla mnie i sucha. Poniżej Nysa Kłodzka.

Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

szkice i wstępniaki

... dwie wstępne prace do większej formy - korpus oraz domek nad rzeką - oraz dwa szybkie szkice narysowane nad rzeką. Także do czegoś większego...
Jednocześnie pracuję nad rzeczą, której w tej chwili nie mogę zdradzić ale fragment na ostatnim zdjęciu.

Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

pracowity weekend

W końcu dojrzałem do zrobienia korekt w dwóch pracach. Czasami nosze się z zamiarem namalowania pracy wraz z kluczowym pomysłem, ale gdy praca powstaje, różnie to bywa i zdarza się czasami, że pointa bierze w łeb.
Zmienione: czarny bandaż jak przystało na pracę o czarnej taśmie oraz dym z ust kształtu w pracy "odwrócenie". Wydawało mi się, że tło za cieniem wyszło mi na tyle dobrze, że szkoda go psuć dymem.
Ciągle dojrzewam do stanu, w którym: to co mogę namalować, to też mogę "zepsuć" (w sensie bardzo pozytywnym). Pewnych rzeczy trzeba się świadomie wyrzec i to jest dobra droga.

pępek - Piotr Smogór
Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

black_tape-2

Od projektu z wyobraźni, poprzez szkic, do gotowej kompozycji, która sama w sobie nie jest może zbyt ciekawa, bo statyczna i nie do końca na formacie, na jakim miała być docelowo. Stąd dolne partie i próba jego chociaż optycznego skrócenia.
Wyszło nieco poetycko, choć nie takie było założenie, bo zwykle wolę surowe i techniczne przestrzenie.
Bedę musiał jeszcze przemyśleć podejście do malowania i przemóc w sobie dążenie do realizmu, tak aby praca była bardziej bohomazem niż poetyckim, surrealistycznym czy innym mazidłem. Przydało by się więcej agresji, zamaszystości i spontaniczności ale cóż...nie zawsze jesteśmy w stanie osiągnąć od razu, to o co nam chodzi. O czym świadczą kolejne próby , kolejnych ludzi, nie tylko twórców...itd itp
Kilka detali i ukończona praca poniżej.

black_tape-2 - Piotr Smogór
Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

odwrócone cienie

Nowa praca po pracowitym weekendzie. Na razie nie mam tytułu, ale będzie coś w stylu: kobieta, cień, dziecko, papieros. Wyszło trochę niedwuznacznie choć nie do końca taki był efekt ale może mylę się.
Praca wpisuje się w program, zamysł, klimat do nowej wystawy i to jest najważniejsze. Odwrócone cienie pojawiły się u mnie już dawno temu, przy okazji pracy Acode, teraz być może - nie do końca świadomie swojej przeszłości - powróciły.
Kilka fragmentów poniżej.

odwrócone cienie - Piotr Smogór
Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

Strony